Filtruj według
Kategorie
Producenci
więcej... mniej
Cena
Pojemność w temperaturze 27ºC (Ah)
Prąd rozruchu w -18ºC wg. EN (A)
Wysokość
Długość
Szerokość
Biegun +
Waga
kg kg
Tagi
więcej... mniej
Filtruj
Akumulatory

Akumulatory

 

Czas wymienić akumulator samochodowy?

Który z kierowców nie zna tej krótkiej historii:
poranek, wychodzisz do pracy. Spieszysz się. Wsiadasz do auta. Chcesz odpalić. Słyszysz tylko kilka jęczących obrotów. Na podróż do pracy samochodem nie masz już szansy. Akumulator padł. Mogłeś tego uniknąć.
Akumulatory samochodowe mają taką cechę, że kupujemy je wtedy, kiedy jesteśmy w sytuacji ostatecznej - brak ładowania i pełen zanik napięcia. Ci kierowcy, którzy są bardziej doświadczeni wychwytują już nieco wcześniej zmiany w napięciu. Potrafią ocenić elektrolit.
Jednak nie tylko brak energii, czy gęstość elektrolitu są powodem wymiany. Również uszkodzona obudowa sugeruje, że to czas na kupno nowego akumulatora.
Tuż przed decyzją o kupnie warto otworzyć maskę i sprawdzić m.in. alternator, czy instalację elektryczną samochodu. Czasami za brak ładowania odpowiada nie akumulator, a właśnie uszkodzona instalacja albo taki drobiazg jak zaśniedziałe kable.

Odpowiednie akumulatory samochodowe czyli jakie?

To, jaki akumulator samochodowy kupimy zależy od tego, jaka jest dedykowana moc i pojemność akumulatora w naszym samochodzie.
Zatem, właścicielom aut kupionych w salonie rekomenduje się: zwróćcie uwagę na parametry, gabaryty pierwszego akumulatora. Eksperci wskazują, że przy drugiej baterii możecie zwiększyć pojemność akumulatora o około 10%, pod warunkiem, że celem jest ekonomia użytkowania samochodu.
Dla samochodów z tak zwanej „drugiej ręki”, spada pewność, czy kupiony z samochodem akumulator jest odpowiedni. Tu z pomocą przychodzą katalogi przyporządkowania akumulatorów, ale też wiedza i doświadczenie sprzedawców w dobrych autoryzowanych punktach i sklepach.

Na co zwrócić uwagę w akumulatorach samochodowych?

Odpowiedni akumulator to taki, który jest zoptymalizowany:
    • pod pojemność silnika,
    • pod rodzaj silnika. Inne akumulatory stosuje się do silników diesla, inne do silników  benzynowych, a inne do hybryd,
    • pod wyposażenie samochodu i zasobność w elektronikę,
    • pod ilość przeznaczonego na akumulator miejsca pod maską.
Uwagę warto też poświęcić: rozmieszczeniu biegunów, dacie zalania akumulatora, polaryzacji, modelowi jaki rekomenduje producent auta, czy  preferowanej technologii działania. Istotny jest też prąd rozruchowy i jego napięcie.

Akumulatory samochodowe i ich technologie.

Rynek oferuje w zasadzie cztery rodzaje akumulatorów samochodowych, oparte o cztery różne technologie:
    • akumulatory srebrowo-wapniowe: cechuje je szybsze ładowanie w mieście i posiadają większą moc podczas rozruchu. Taki model dedykowany jest  dla aut z większą ilością elektroniki,
    • akumulatory kwasowo-ołowiowe: ich parametry odpowiadają zwykle samochodom osobowym i takim, które mają wyposażenie podstawowe. To najpopularniejsze i najstarsze rodzaje akumulatorów,
    • akumulatory AGM i GEL: to rodzaj baterii stosowanych do maszyn większej mocy m.in. karetek, autokarów, a akumulator GEL do terenówek. Są odporne na wstrząsy, bezobsługowe,
    • akumulatory EFB, AFB:  ten rodzaj akumulatorów uznawany jest za najmocniejszy na rynku i przeznaczony jest do samochodów z systemem Start&Stop.

Wyższa półka to większa pojemność akumulatora, co nie zawsze jest niezbędne. Jeżeli Twój samochód jest nieco starszy, nie potrzebuje drogiej baterii, dlatego, że jego parametry są już obniżone.
Jak widzisz, przy wyborze istotna jest również wiedza i ocena stanu auta.

Cena akumulatora ma znaczenie?

Cena za nowy akumulator zależna jest od kilku czynników. Dlatego widełki cenowe są szerokie i wahają się od ok. 250 zł do 500 zł. Oczywiście, wpływ na to mają parametry baterii i miejsce zakupu.
Akumulatory samochodowe są powszechnie dostępne. Znajdziecie je jako asortyment nawet na półkach marketów. Jednak, te powinny być traktowane jako punkty „ostatniej szansy”. Cena akumulatora w takim miejscu kusi, ale nie ma tu gwarancji jakości.
Dobre akumulatory samochodowe sprzedają sklepy motoryzacyjne. W nich dostaniecie: wiedzę, fachową pomoc, dbanie o zgodne parametry i gwarancję najwyższej jakości ogniwa.
Temat doboru akumulatorów samochodowych jest złożony. Jednak warto poświęcić chwilę na decyzję, przecież akumulator musi przetrwać z nami wiele sezonów w trudnych warunkach pogodowych.