auto detailing

Czym jest auto detailing i dlaczego powinieneś się nim zainteresować?

Car detailing – co to jest?

Działania detailing car za cel stawiają perfekcyjny wizerunek auta. Efekt uzyskuje się dzięki zabiegom pielęgnacyjnym, opartym o specjalne techniki i środki jakimi posługuje się auto detailing. Po takich zabiegach kilkunastoletni Volkswagen Corrado lub zabytkowy Mercedes-Benz 230 SL  dorównują, a nawet przerastają wyglądem auta, które wyjechały prosto z salonu.

Detailing cars to w prostym ujęciu pielęgnacja auta we wszystkich jego aspektach. Zawiera wszystkie czynności związane z: czyszczeniem, konserwacją, woskowaniem czy renowacją. Zabezpieczenie karoserii, polerowanie auta, można śmiało stwierdzić, że to prawdziwe auto spa.

Kultowy w Polsce „Maluch”, czyli fiat 126 p, przez auto detailing ma szansę ponownie zabłysnąć na polskich i europejskich drogach. W jaki sposób? Korzystanie z nowoczesnych technik, wosków, środków pielęgnacyjnych powodują, że auto wygląda spektakularne.

Auto detailing ma ponad 200 lat!

Początki działań, które dziś nazywamy auto detailing, są bardzo ciekawe. Historia sięga XIX wieku. Pierwszy wosk do pielęgnacji powstał w 1800 roku podstawą składu był tłuszcz zwierząt i środek ten nie miał nic wspólnego z motoryzacją.

Dlaczego?

To jasne. Pierwsze na świecie auto zostało wyprodukowane i opatentowane przez Karla Benza dopiero w 1886 r. Jednak, moment pojawienia się pierwszego samochodu wpłynął na  tempo rozwoju car detailingu i produktów do pielęgnacji pojazdów.

Błyskawicznie rozpoczęła się produkcja kolejnych materiałów i na rynek weszła: pasta polerska, wosk, politury na powierzchnię. Auto detailing stał się niezależną gałęzią motoryzacji.

Dokładne czyszczenie – lśniące i pachnące auto

Podstawą działań datailing car jest czyszczenie. Zwykle obejmuje ono bardzo skomplikowane i nierzadko długotrwałe procesy. Istotne, że car detailing nie jest to wyłącznie polerowanie powłoki lakierniczej twojego samochodu. Odpicować można też: szyby, felgi, reflektory, dywaniki, podsufitki czy elementy plastikowe we wnętrzu i na zewnątrz pojazdu. Do czyszczenia wykorzystywane są specjalne kosmetyki samochodowe, których oferta rynkowa jest współcześnie bardzo rozbudowana.

W zasadzie każdy element samochodu można wyczyścić innym, specjalnie przeznaczonym do tego środkiem. To różnego rodzaju powłoki ochronne dla poszczególnych części auta. Do popularnych należą:
·         uniwersalne szampony i aktywne piany do lakieru,
·         środki do tapicerek tekstylnych i skórzanych,
·         preparaty do usuwania owadów i smoły z lakieru,
·         odtłuszczacze.

Wiele produktów łączy funkcję czyszczącą z usuwaniem drobnych rys czy skaz dzięki zaawansowanym technologiom chemicznym. Na rynku produktów do auto detailing można znaleźć między innymi zaawansowane nanotechnologiczne powłoki kwarcowe i polimerowe.

Przy tak zaawansowanych produktach istnieją odpowiadające im metody, które dają możliwości usuwania brudu niewidocznego gołym okiem. Taki car detailing dla karoserii gwarantuje jakość i bardzo wysoką gładkość lakieru. Stan idealnej gładkości to moment, kiedy samochód nabiera blasku, a ten należy zabezpieczyć.

Konserwacja – perfekcyjny wygląd na dłużej

Dobrze jest zadbać o to, żeby efektów wypracowanych i długich procesów czyszczących nie zmarnował pierwszy wyjazd „na miasto”. Dlatego auto detailing to również propozycja bardzo nowoczesnych procedur konserwujących.

Najczęściej kierowcy skupiają uwagę na dbaniu o lakier. Na tym etapie technologie nakładania warstw zabezpieczających i kosmetyki dają możliwości uzupełnienia niektórych braków w kolorze i zniwelowania odprysków. Fachowiec wie, że trzeba starannie wypolerować karoserię i nałożyć powłokę, która nada blask porównywalny z tym z nowego auta. Takie działanie zapobiegnie też przyleganiu brudu i powstawaniu uszkodzeń.

Blask, czyli co wybrać na zabezpieczenie karoserii.

Woski do karoserii są od lat ogólnodostępne na rynku i warto zdecydować się na jeden z tych nowoczesnych produktów. Obecnie dużo większym zainteresowaniem cieszą się produkty nazywane powłokami ceramicznymi. Niezależnie od wyboru, to powłoka ceramiczna zapewni piękny wygląd lakieru na dłużej, a jednocześnie zwiększą jego odporność na wszelkie niekorzystne czynniki zewnętrzne. Polerowanie lakieru to nie wszystko co proponuje auto detaling. Zabezpieczyć i zakonserwować można też całe np. reflektory, listwy i inne elementy.

Car detailing wnętrza.

Konserwacji podlega również wnętrze. Warto zauważyć, że nie jest to tylko mycie, czy posprzątanie kokpitu. Nie ogranicza się tylko do  czyszczenia miejsca, w którym jako kierowcy przebywamy najwięcej. Specjalne preparaty do wnętrz zapobiegają niszczeniu –  zarówno tapicerki, jak i np. deski rozdzielczej pod wpływem promieni UV czy intensywnego użytkowania.

Renowacja – nowy blask starego auta

Technikę auto detailingu wykorzystuje się też do renowacji pojazdów. Zaawansowane kosmetyki samochodowe i inne preparaty pozwalają na przeprowadzenie skomplikowanych procedur. Często mówi się o takich działaniach auto klinika. Dzięki nim możliwe jest usunięcie nawet poważnych zniszczeń i doprowadzenie zaniedbanego auta do naprawdę atrakcyjnego stanu. Wszystkie procedury odbywają się oczywiście z użyciem dedykowanych środków.

Jak wziąć się za podrasowanie twojego samochodu? W tej kwestii warto zaufać ekspertom. Połączenie wysokiej klasy produktów z wiedzą i umiejętnościami w car detailingu stanowi obietnicę uzyskania oczekiwanych rezultatów. Jednak na rynku są  dostępne również preparaty dla osób samowystarczalnych. Dzięki nim sam, bez wielkiego wysiłku, podtrzymasz efekty uzyskane w warsztacie i zadbasz o swój samochód i jego piękny wygląd na co dzień.