auto detailing

Czym jest auto detailing i dlaczego powinieneś się nim zainteresować?

Auto detailing – co to jest?

Auto detailing to dziedzina odpowiadająca za kompleksową pielęgnację samochodu. Mogą się w niej zawierać czynności związane z czyszczeniem, konserwacją czy renowacją. To prawdziwe SPA dla pojazdu, którego celem jest osiągnięcie perfekcyjnego stanu wizualnego. Wykorzystanie nowoczesnych technik i środków wpływa na możliwość uzyskania spektakularnych rezultatów. Dzięki temu nawet kilkunastoletni lub wręcz zabytkowy samochód może wyglądać, jakby wyjechał prosto z salonu. 

Dokładne czyszczenie – lśniące i pachnące auto

Podstawą auto detailingu jest czyszczenie. Zwykle obejmuje ono bardzo skomplikowane i nierzadko długotrwałe procedury, które poprzedzają inne działania wpływające na wygląd pojazdu. Obejmuje zarówno karoserię, szyby oraz wszystkie elementy nadwozia, jak i wnętrze. Do czyszczenia wykorzystywane są specjalne kosmetyki, których oferta jest bardzo rozbudowana. W zasadzie każdy element samochodu można wyczyścić innym, specjalnie przeznaczonym do tego środkiem. Najpopularniejsze są:

  • uniwersalne szampony i aktywne piany do lakieru,

  • środki do tapicerek tekstylnych i skórzanych.

  • preparaty do usuwania owadów i smoły z lakieru,

  • odtłuszczacze. 

Kompleksowo można zadbać również o felgi, szyby, reflektory, dywaniki, podsufitki czy elementy plastikowe we wnętrzu i na zewnątrz pojazdu – wszystko z użyciem specjalistycznych kosmetyków. Wiele produktów łączy funkcję czyszczącą z usuwaniem drobnych rys czy skaz. Przy czyszczeniu karoserii można też wykorzystać metody pozwalające usunąć nawet niewidoczny gołym okiem brud. Pozwala to uzyskać niebywałą gładkość lakieru, który w takim stanie idealnie nadaje się do zabezpieczenia.

Konserwacja – perfekcyjny wygląd na dłużej

Warto zadbać, by efektów skomplikowanych procedur czyszczących nie zniweczył pierwszy wyjazd „na miasto”. Dlatego auto detailing to również nowoczesne procedury konserwujące. Najczęściej kierowcy chcą zadbać o lakier. Na tym etapie można uzupełnić pewne braki w kolorze i zniwelować odpryski, a następnie starannie wypolerować karoserię i nałożyć powłokę, która nada jej niesamowity blask oraz zapobiegnie przyleganiu brudu i powstawaniu uszkodzeń. Można zdecydować się na jeden z nowoczesnych wosków, ale obecnie chętniej stosuje się powłoki ceramiczne i nieco tańsze kwarcowe. Zapewniają one piękny wygląd lakieru na dłużej, jednocześnie zwiększając jego odporność na wszelkie niekorzystne czynniki zewnętrzne. Zabezpieczyć i zakonserwować można też np. reflektory, listwy i inne elementy. Konserwacji podlega również wnętrze – zarówno tapicerka, jak i np. deska rozdzielcza. Specjalne preparaty zapobiegają ich niszczeniu pod wpływem promieni UV czy intensywnego użytkowania.

Renowacja – nowy blask starego auta

Techniki auto detailingu wykorzystuje się też do renowacji pojazdów. Zaawansowane kosmetyki samochodowe i inne preparaty pozwalają na przeprowadzenie skomplikowanych procedur. Dzięki temu możliwe jest usunięcie nawet poważnych zniszczeń i doprowadzenie zaniedbanego auta do naprawdę atrakcyjnego stanu. Renowacji może podlegać zarówno lakier, jak i wnętrze, a wszystkie procedury odbywają się z użyciem dedykowanych środków.

W kwestii auto-detailingu warto zaufać ekspertom. Połączenie wysokiej klasy produktów z wiedzą i umiejętnościami stanowi obietnicę uzyskania oczekiwanych rezultatów. Na rynku są jednak dostępne również preparaty, dzięki którym sam, bez zbytniego wysiłku, podtrzymasz efekty uzyskane w warsztacie i zadbasz o piękny wygląd samochodu na co dzień.