Jak dobierać filtry do samochodu, motocykla? Praktyczne porady

Jak dobierać filtry do samochodu, motocykla? Praktyczne porady

Jakie są rodzaje filtrów?

Filtry obecne są przede wszystkim w samochodach i motocyklach. Ich podstawowy podział na grupy zależy przede wszystkim od zastosowania i substancji, do której filtrowania są przystosowane. W związku z tym wyróżniamy filtry:

  • oleju,

  • powietrza,

  • paliwa,

  • hydrauliczne,

  • kabinowe.

Służą one do separowania cząsteczek zanieczyszczających konkretną substancję, które mogłyby negatywnie wpłynąć na pracę danego układu. W przypadku filtrów oleju zapobiega to osiadaniu zanieczyszczeń na komponentach układu napędowego i zabezpiecza je tym samym przed zniszczeniem. Dobry filtr paliwa również zabezpiecza części tego układu przed zbyt szybkim zużyciem, a jednocześnie może wpłynąć na mniejsze spalanie. Podobnie wygląda sprawa w przypadku filtra powietrza, który ma duży wpływ na osiągi silnika.

Filtry kabinowe są częścią układów klimatyzacji i wentylacji, natomiast filtry hydrauliczne są przeznaczone do systemów hydrauliki siłowej.

Dlaczego dobór odpowiedniego filtra ma tak duże znaczenie?

Nie wszyscy kierowcy czy motocykliści zdają sobie sprawę, że nawet niewielkie różnice w budowie filtrów mogą znacząco wpłynąć na ich skuteczność. Dlatego ich dobór jest tak ważny. Parametry filtra powinny być zawsze dopasowane do konkretnego zastosowania. Warto wybierać też produkty renomowanych marek – to gwarancja ich niezawodności i dopracowanej konstrukcji. Zawsze należy też pamiętać o regularnej wymianie tych komponentów.

Jak dobrać filtr oleju?

Filtr oleju jest jednym z najważniejszych komponentów wpływających na pracę i trwałość silnika. Należy go regularnie wymieniać – zazwyczaj wraz z każdą wymianą oleju (lub według zaleceń producenta). Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wymiana starego komponentu na taki sam model,  jednak zwykle kierowcy poszukują tańszych rozwiązań. W takim wypadku należy zwracać uwagę na parametry takie jak:

  • rozmiar, 

  • dokładność filtracji,

  • powierzchnia medium filtracyjnego. 

Wybrany model powinien być też dostosowany do rodzaju używanego oleju – te syntetyczne o najlepszych parametrach wymagają większej trwałości filtra. Komponent musi być bezwzględnie dopasowany do konkretnego modelu samochodu. Najlepiej decydować się na modele renomowanych producentów.

Jak dobrać filtr powietrza?

W przypadku filtra powietrza ważne są jego wymiary i kształt. To dlatego należy wybierać jedynie modele dedykowane konkretnym modelom pojazdów. Dobrej jakości filtry powietrza są przede wszystkim skuteczne w oddzielaniu zanieczyszczeń, a ponadto odporne na działanie np. wody czy oleju.

Częstotliwość wymiany filtra powietrza zależy od generacji pojazdu oraz warunków, w jakich się porusza (zapylenia). Zwykle polskim kierowcom rekomenduje się wymianę co 10 – 15 tys. km. Jeśli obecny filtr nie realizuje już w pełni swojego zadania, można zauważyć wyraźny spadek osiągów silnika. Może też powodować większe zużycie paliwa oraz szybsze zużywanie się komponentów napędu.

Jak dobrać filtr paliwa?

Zanieczyszczenia w paliwie mogą obejmować szereg cząsteczek stałych, które mogłyby negatywnie wpływać na pracę układu. W przypadku oleju napędowego filtr odpowiada też za odseparowywanie cząsteczek wody, która zbiera się w jego dolnej części. Dlatego powinny być montowane pionowo, a ponadto regularnie oczyszczane z nagromadzonego płynu. Na zużywanie się filtra wpływa:

  • intensywność eksploatacji samochodu, 

  • rodzaj stosowanego paliwa. 

Jego nieprawidłowa praca powoduje wyższe spalanie i zmniejszenie osiągów, mogąc doprowadzać nawet do poważnych uszkodzeń silnika. Filtr paliwa również musi być precyzyjnie dopasowany do marki i modelu pojazdu. Można wybrać zamiennik, jednak należy zwrócić uwagę, by pochodził od sprawdzonego producenta. Jego montaż powinien być przeprowadzany przez specjalistę, ponieważ wiąże się z koniecznością dokładnego wykonania połączeń.